Banka Kredilerinde Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

Banka Kredilerinde Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır

 

dosya masrafıGünümüz şartlarında ihtiyacımıza göre kredi çekmek artık bir alışkanlık haline gelmiştir. Bunu bir para alma yöntemi bir fırsat gibi gören bankalarda tüketicilerin kullandıkları krediye değişik yöntemlerle şu masrafı bu masrafı diyerek kredi faizlerini düşük tutmalarına rağmen Dosya masrafı olarak adlandırdıkları yöntemlerle  tüketicilerin geri ödemelerini yüksek tutmuştur.

Yeni çıkan kanunlarla artık çektiğimiz kredinin dosya masrafını geri almak mümkün hale gelmiştir. Tarihi önemli değil ister 5 yıl ister 1 ay önce çekin hiç fark etmez eğer kredinizde bir dosya masrafı olarak alınmış bedel varsa bunu geri alabilirsiniz. Çevrenizde sorun soruşturun bu yöntemle eğerki dosya masrafı olarak alınmış bir kredi bedeli varsa bunu geri alabilirsiniz.

Bankalar artık uyanmış olsa gerek ki dosya masrafı olarak adlandırdıkları hizmet bedelini çekilen krediye ekleyerek  dosya masrafını geri ödememek için her türlü yola başvurmaktadırlar.

Sıra geldi dosya masrafını geri almak için yapmanız gerekenleri sıralayalım. Öncelikle krediyi çektiğiniz bankadan dosya masrafı olarak alınan ücreti kalem kalem gösteren evrakı istemek. Bu çok kolay çektiğiniz bankaya başvurun isteğinizi yapın hemen veriliyor.

İkinci olarak Bankadan aldığınız evrakla beraber tüketici mahkemelerini başvurmak. Tüketici mahkemeleri genelde kaymakamlık binalarında bulunmaktadır. Tüketici mahkemelerine başvururken görevli memura ne sebeple başvurduğunuzu belirttikten sonra size ona göre hazırlanmış özel dilekçeler yer almakta ve sizde bu örneğe göre bu dilekçeyi doldurup diğer evraklarla beraber teslim etmek kaldı.

Son olarak size beklemek kaldı. Cevap tarihi değişmekte. Bazen 2 ay bazense 4 ay kadar bir zaman almaktadır. Bu işlemler için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlandıktan sonra kredi çektiğiniz banka yada tüketici hakem heyeti tarafından size sonuç bildirilecektir.

Size bir arkadaşımın başından geçen dosya masrafını geri alma hikayesini anlatayım. Arkadaşım yaklaşık olarak 2 sene önce X bir bankadan aldığı 2.000 TL’lik kredi için dosya masrafını geri almak için hakem heyetine başvurdu. Daha sonra 3 ay kadar bir zaman sonra bankadan arandı ve alınan dosya masrafının hesabına geri yatırıldığı söylendi. 2.000 TL’lik bir kredi için alına dosya masrafı yaklaşık olarak 250 TL.

Sizde çevrenizdeki tüketicilerle görüşün ve dosya masrfı olarak adlandırılan bu hizmet bedelini geri almanın ne kadar kolay ve basit olduğunu belirtin.

 

3 Yorum

  1. […] Dosya Masrafını Geri Almak için Yapmanız Gerekenler  […]

  2. Yade diyor ki:

    ben de konuyu yakınlarımdan duydum ve işi bilen hiç masraf almadan konuyu takip eden bir avukata devrettim konuyu. 5 ay içinde 8 farklı bankadan çekilen kredilerim için ödediğim dosya masraflarımın iadesini sağladı. karşılığında benden de hiç para almadı. o avukatlık ücretini davaları kazanınca bankalardan alıyormuş. kesinlikle tavsiye ederim avukat hasan önen
    av.hasanonen@gmail.com

  3. fatma hakan diyor ki:

    Merhaba arkadaşlar ben 4 ay öncesine kadar dosya masrafımı geri aldım. Av. Hasan Önen sayesinde hiçbir ücret talep etmiyorlar. Çok memnun kaldım. Telefon numarasını yazıyorum güvene bileceğiniz bir avukat.  AV. HASAN ÖNEN

Yorum Yapın