Bankaya Dosya İçin İcra Kararı Çıktı

Bankaya Dosya İçin İcra Kararı Çıktı

Aldığı kredinin dosya masrafını ve kart aidatını Tüketici Hakem Heyeti kararına rağmen bankadan alamayan tüketici, alacağının icra yoluyla kendisine ödenmesini sağladı

Isparta’da pazarlamacılık yapan 37 yaşındaki Serkan Ağarlı, 7 bin liralık krediye istinaden kesilen 565 liralık dosya masrafıyla 90 liralık kredi kartı aidat bedelini Tüketici Hakem Heyeti’nin iade kararına rağmen geri ödemeyen iki bankadan icra kanalıyla aldı.

Ağarlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin rahatsızlanması üzerine acil para ihtiyacını gidermek amacıyla iki yıl içerisinde beş bankadan 17 bin liralık kredi çektiğini, bankaların kredi verirken aldıkları “dosya masrafı” ile kredi kartı aidat bedellerini geri alabilmek için hukuki bir mücadele başlattığını söyledi.

Bir bankadan kullandığı 7 bin 500 liralık kredi için kendisinde 700 lira dosya masrafı alındığını savunan Ağarlı, “Bir televizyon programında bankaların dosya masrafı adı altında krediden kesinti yapamayacaklarını, bu uygulamanın yasal olmadığını öğrenince kredi çektiğim beş bankayı Tüketici Hakem Heyeti’ne şikâyet ettim” dedi.

Üç banka uydu

Tüketici Hakem Heyeti’nin beş bankayla ilgili olarak da bankaların dosya masrafıyla kredi kartı aidat bedellerini iade etmesi yönünde karar verdiğini ifade eden Serkan Ağarlı, Tüketici Hakem Heyeti’nin kararına üç bankanın uyarak, dosya masrafları ile kart aidatı bedellerini iade ettiğini, iki bankanın toplam 565 lira tutarındaki dosya masrafıyla 90 lira kredi kartı aidat bedelini iade etmek istemediğini belirtti.

İki bankanın zorluk çıkarması üzerine Isparta 1. ve 2. İcra Dairesi’ne başvurduğunu anlatan Ağarlı şunları kaydetti:

“Kredi kullandığım beş bankadan ikisi Tüketici Hakem Heyeti’nin kararına rağmen ödeme yapmadı. Elimdeki belgelerle icra dairesine başvurdum. Bankanın birinden kredi kartı aidatı bedeli olan 90 lirayı, diğerinden hem kredi kartı aidatı hem de dosya masrafı bedeli olarak toplam 565 lirayı icra kanalıyla aldım.”

KAYNAK : ISPARTA AA

Yorum Yapın